Jest to trening uwagi słuchowej, czyli nauczenie naszego mózgu prawidłowego słuchania.
To stymulacja mózgu za pomocą dźwięków odbieranych drogą powietrzną i drogą kostną.
Przypomina trochę ćwiczenia na siłowni, dlatego mówimy o mikrogimnastyce ucha.
Za pomocą dźwięków ćwiczymy mięśnie ucha środkowego odpowiedzialne za przenoszenie dźwięków. Powoduje to stymulację mózgu.
Na łamach czasopisma "Biological Psychiatry" opublikowano wyniki badań, które wprost mówią o tym, że dzieci kobiet, które w ciąży przeżywały silny stres, są aż dwukrotnie bardziej narażone na występowanie zaburzeń zachowania i nadpobudliwości.
Ponadto, stres u przyszłych mam, może prowadzić do groźnych powikłań. Jednym z nich jest np. niska waga urodzeniowa dziecka i/lub jego niedotlenienie.
Bardzo istotne jest, aby w tym szczególnym okresie kobieta zadbała o własną kondycję psychiczną.
Ucho jest bardzo ważnym kanałem przekazu informacji i bodźców ze środowiska zewnętrznego.
Brak odpowiedniego pobudzania - doładowania kory mózgowej - powoduje, że nasze samopoczucie jest gorsze, łatwiej ulegamy obniżeniu nastroju, trudniej radzimy sobie ze stresem.
Metoda Tomatisa dzięki zastosowaniu dźwięków bogatych w wysokie tony harmoniczne stymuluje korę mózgową, obniżając tym samym poziom lęku, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie.
Dynamizujące działanie metody Tomatisa wzmocnione jest efektem rozluźniającym na płaszczyźnie cielesnej, co ma pozytywny wpływ na obniżenie poziomu stresu i niepokoju.
Trening słuchowy metodą Tomatisa stosowany u kobiet w ciąży działa relaksująco, odpręża i w znacznej mierze zmniejsza stres związany z porodem.
Umożliwia przyszłym mamom nie tylko pozbycie się lęku, niepokoju, ale również pozwala na koordynację uwagi i relaksację, a także lepsze słuchanie i poddawanie się zaleceniom położnych co ułatwia poród.
Na słuchaniu muzyki przez odpowiednie słuchawki.
Wykorzystywana w seansach muzyka Mozarta, mająca w swej strukturze całe spektrum wysokich częstotliwości dodaje energii i poprawia nastrój słuchacza.
Chorały gregoriańskie mające rytm zbliżony do rytmu serca człowieka, odprężają, uspokajają, wyciszają i działają kojąco na emocje. Zawierają także bogactwo informacji z pasma częstotliwości odpowiadającego za obszar w mózgu produkujący endorfiny.
Metoda ta jest stosowana z powodzeniem w wielu krajach, a wieloletnie obserwacje mówią o wielu pozytywnych efektach terapii. Najczęściej zaobserwowane zmiany po odbyciu terapii to:
mniejszy niepokój związany z porodem,
matki mniej spięte i bardziej współpracujące przy porodzie,
matki potrafiące odprężyć się pomiędzy kolejnymi skurczami,
krótszy, łatwiejszy poród,
zmniejszenie ilości cesarskich cięć,
zmniejszenie ilości problemów okołoporodowych,
bardziej ożywione noworodki,
lepsze samopoczucie matek,
lepsza kondycja psychiczna młodych mam przy opiece nad noworodkiem,
poprawa uwagi słuchowej kobiet wpływająca na poprawę ogólnego funkcjonowania,
spokojniej śpiące noworodki,
lepszy rozwój dziecka.
Terapię można przeprowadzić od 6 do końca 8 miesiąca ciąży.
Terapia trwa 27 dni i w każdym momencie można ją przerwać lub zakończyć (np. ze względu na złe samopoczucie przyszłej mamy).
Zakłada się specjalne słuchawki, które przewodzą dźwięk drogą powietrzną oraz kostną, dzięki czemu intensywnie stymulują korę mózgową i przez 90 minut słucha się odpowiednio dobranej muzyki.
Podczas treningu przede wszystkim należy się relaksować. Zalecane jest, by czas terapii wykorzystać na prace twórcze, np. rysowanie, malowanie, lepienie, wycinanie, klejenie, haftowanie, szydełkowanie itp.
Podczas terapii można również grać w różnego rodzaju gry, układać puzzle.
Dopuszczalny jest również sen w trakcie terapii, najlepiej w wygodnym miejscu.
Zabronione jest natomiast czytanie i pisanie, oglądanie telewizji, korzystanie z komputera, telefonu komórkowego oraz spożywanie posiłków.
Created by Loobinoo
©2023 Motylek terapia uwagi słuchowej